Opět hrozivá čísla! Více než polovina dospělé populace v Evropě je příliš tlustá

Date:

Hmotnost stoupá iu dětí, obezita je nebezpečná.

Více než polovina dospělé populace v Evropě je příliš tlustá. Ve své výroční zprávě o obezitě to v úterý uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO).

Ze zprávy o obezitě v evropském regionu WHO za rok 2021 vyplývá, že přibližně 59 procent dospělých trpí buď nadváhou nebo obezitou. Problém postihuje více mužů než ženy – nadváhu má 63 procent mužů v porovnání s 54 procenty žen.

S nadměrnou tělesnou hmotností má problém také jedno ze tří dětí. S nadváhou nebo obezitou podle zprávy WHO trpí 29 procent chlapců a 27 procent dívek věku sedmi až devíti let. Mezi dospívajícími se tento podíl zvyšuje na 25 procent, přičemž z dětí mladších pěti let má nadváhu pouze osm procent.

Obesity, unhealthy weight. Nutritionist inspecting a woman’s waist using a meter tape to prescribe a weight loss diet

VIDEO: V pořadu Jde o nás jsme si povídali o obezitě, jejích nástrahách, zvycích i zlozvycích Slováků ve stravování, zda o tom, co bychom měli změnit – hosty byla lékařka, obezitoložka a vědkyně SAV Adela Penesová a lékař, dietolog Boris Bajer.

Lidé trpící obezitou nebo nadváhou jsou během pandemie neúměrně zasaženi onemocněním COVID-19, přičemž u lidí s vysokou tělesnou hmotností je větší pravděpodobnost, že budou hospitalizováni nebo této nemoci podlehnou, uvedla WHO. Počáteční údaje WHO také naznačují, že obezita u dětí a dospívajících v důsledku pandemie stoupá.

Nadváha a obezita patří obecně v evropském regionu WHO mezi hlavní příčiny invalidity a úmrtí, přičemž obezita by se mohla v příštích desetiletích v některých zemích stát hlavním rizikovým faktorem rakoviny a nahradit kouření.

VIDEO: V pořadu Jde o nás s Lucií Okoličányovou, prezidentkou Slovenské asociace nordic walking a cvičitelkou a fyzioterapeutkou Darinou Polášovou o tom, proč se Slováci nehýbou, co nás připoutává do sedaček a jak to změnit, abychom se stali ohebnějšími a zdravějšími.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Školka v mobilu: Jak mít fungování mateřinky v malíku?

Pokud máte alespoň trochu zkušeností s provozem a fungováním mateřské...

Jak založit živnost

Založení živnosti je otázkou jednoho, maximálně dvou dní. Stačí...

Jak se vypořádat s otoky v obličeji? 

Ranní otoky v obličeji mohou mít různé příčiny. Kosmetologové...

Test Ivacy VPN x Bitdefender VPN Free: Kdo má lepší hodnocení

Kterou z těchto VPN vybrat: Ivacy VPN, nebo dává...