Na plážích a dalších oblíbených místech po celém Spojeném království se rozšířily chlupaté housenky, které mohou být pro lidi i domácí zvířata nebezpečné.
S vyššími teplotami se po celé zemi objevila pavučinová hnízda plná malých larev nočního motýla jeptišky zlatoritky. Housenky mají chloupky, které mohou podráždit pokožku a jejich vdechnutí může vyvolat problémy, například astmatický záchvat.
Housenky, které poprvé zaznamenaly ve městech Bournemouth, Boscomb a Christchurch v Dorsetu během velikonočního víkendu, se další týden objevily i na chodnících poblíž Jaywick Sands v Essexu, informuje Euronews.
Majitelé psů dostali varování, aby byli ostražití, protože toxiny, které uvolňují housenky, mohou být při požití pro psy až smrtelné.
Š
Egypt postihla ‚biblická‘ rána: Po extrémní bouři se vyrojily jedovaté příšery, tři lidi zabili
Úřady ve městech Bournemouth, Christchurch a Poole tvrdí, že housenky, které lidé zpozorují blízko pláží, mohou nahlásit pobřežnímu týmu.
Mluvčí však dodává, že tyto housenky jsou původním druhem a jednou z běžných kořistí kukačky. Veřejnosti se doporučuje, aby se housenek nedotýkaly, protože jejich chlupy mohou dráždit pokožku.
Místní úřady budou postupovat v závislosti na tom, kde se housenky nacházejí, kolik jich je a jaké nebezpečí mohou představovat pro lidi a zvířata. Buď je nechají tak, nebo k hnízdům umístí varovné značky, aby se jich nedotýkaly. Jen ve vzácných případech housenky zničí.
Housenky jsou hnědé, na každé straně mají bílou tečkovanou čáru a na zadní straně ocasu mají dvě červené tečky, díky čemuž jsou snadno rozlišitelné.
Obvykle se vyskytují v jižní Anglii a Walesu a v některých pobřežních oblastech dále na severu.
Vyšší podzimní teploty umožňují larvám ztučnět ještě předtím, než se uloží do zimního spánku. Nedávná studie publikovaná v časopise Environmental Entomology popsala, že právě to jim dává lepší možnosti k přežití a znamená to, že na jaře bude housenek více. Vědci předpokládají, že během léta se vedle pobřeží i ve vnitrozemí objeví ještě další hnízda housenek.