Úsporný dům s dřevěnou konstrukcí ukryli v kamenných ruinách

Date:

Takovou vesničkou je Frumales v provincii Segové. Kamenné stavby, citelný dech historie a svahy, které jsou kombinací úrodné zemědělské půdy a lesů mají silné charisma. No, ani v takovém kouzelném prostředí se nezastavil čas. I zde domy stárnou a chátrají.

Na parcele v blízkosti potoka, která vznikla spojením tří různě zdeformovaných neudržovaných pozemků, stály staré stavby, které se už nedaly nazvat jinak než ruiny. Cílem investora bylo na této ploše vytvořit příjemný rodinný dům, který by navázal na historické zvyklosti a zároveň nabídl vše potřebné pro současný život.

Lehká dřevěná konstrukce ukrytá za zdmi z původního kamene

Autoři nové stavby Roberto Lebrero a Borja Gómez návrhem přiznávají hodnotu lokality i materiálů, které pocházejí z ruin. Tyto momenty se pro ně staly výchozími body. V autorské zprávě vysvětlují: „Ke konečnému řešení nás přivedlo opětovné použití materiálu, pochopení starých místních stavebních technik a výběr správného konstrukčního systému.

Úsporný dům s dřevěnou konstrukcí v kamenných ruinách
Díky betonovému rámu je obytná rovina vyvýšena nad terén. Zdroj: Imagen Subliminal

Díky betonovému rámu je obytná rovina vyvýšena nad terén. Tento konstrukční rám určuje hlavní linii, ze které vyrůstá lehká samostatně stojící dřevěná konstrukce definovaná střešní krytinou. Je pečlivě navržena, naříznuta a osazena na místo, aby definovala geometrii, objem a materiálnost prostoru.“ Lehkou konstrukci ze dřeva však na první pohled není vidět – obklopuje a ukrývá ji vícevrstvá fasáda, která vznikla opětovným použitím původního kamene z ruin. Díky tomuto řešení získal nový dům vynikající izolaci a tepelnou stabilitu.

Pillows and blanket on cabinet in khaki bedroom with wooden furniture and white pillow on bed

Flexibilní interiér s jasným plánem

Interiér je řešen jako otevřený a flexibilní prostor s jasnou dispozicí. Směrem do ulice, kde bylo důležité ponechat co možná nejpůvodnější vzhled, jsou umístěny obslužné prostory s malým přístupovým patiem. Obytné prostory jsou orientovány směrem k soukromé vnitřní zahradě, vůči které se otevírají.

Zajímavostí ložnic je vytvoření mezipatr bez konkrétního využití. Autoři tento prvek nazývají „sobrado segoviano“. Dá se použít na hru, jako malý oddechový či úložný prostor, ale funguje také jako stínící či dekorativní prvek.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Školka v mobilu: Jak mít fungování mateřinky v malíku?

Pokud máte alespoň trochu zkušeností s provozem a fungováním mateřské...

Jak založit živnost

Založení živnosti je otázkou jednoho, maximálně dvou dní. Stačí...

Jak se vypořádat s otoky v obličeji? 

Ranní otoky v obličeji mohou mít různé příčiny. Kosmetologové...

Test Ivacy VPN x Bitdefender VPN Free: Kdo má lepší hodnocení

Kterou z těchto VPN vybrat: Ivacy VPN, nebo dává...