Psychologie barev: Které barvy a kombinace vyvolávají v interiérech pocit pohody a harmonie?

Date:

I když si to běžně neuvědomujeme, barvy, které zvolíme do interiéru, mohou různým způsobem ovlivnit naši náladu. Jinými slovy jsme doma neustále obklopeni různými odstíny, které mají dlouhodobý vliv na to, jak myslíme, jak se cítíme a dokonce ovlivňují i ​​hladinu stresu a úroveň relaxace včetně kvality spánku. Chcete se cítit lépe? Použijte kombinace barev, které působí pozitivně.

Všimli jste si, že se v krémovém nebo béžovém prostoru cítíte uvolněněji? Proč máte lepší pocity v jemně růžové místnosti než v tmavých prostorách? Dokonce ve světlých místnostech i lépe vypadáme. To vše do značné míry závisí na psychologii barev a způsobu, jakým světlo dopadá na barvu a odráží se na naší pokožce.

Energizující a uklidňující barvy

Obecně platí, že teplé barvy červená, oranžová a žlutá se považují za odstíny, které vyvolávají pocity štěstí, optimismu a energie. Jsou ideální pro společenské prostory v domácnosti, jako je obývací pokoj, jídelna nebo terasa. Podle výzkumů zejména červená pomáhá zvyšovat chuť k jídlu. Chladnější odstíny, jako jsou zelená, modrá a fialová, se považují za uklidňující a ideální do ložnic. Fialová je vhodná do místností, kde potřebujete podpořit kreativitu.

Jak funguje psychologie barev v interiérovém designu?

Růžová dokáže zvednout náladu

Ze světle růžových stěn vyzařuje jemná záře, díky které osoby i zařízení vypadají svěžejší a krásnější. Růžová se hodí i do koupelen – při přípravě na pracovní den budete vypadat co nejlépe, to se odráží i na vaší náladě. Hodí se také do obývacího pokoje, protože je nečekaná, ale zároveň příjemná a teplá. Zvyšuje pocit světla v pokoji a vytváří příjemnou intimní atmosféru na setkání s rodinou a přáteli, ale skvěle funguje také jako příprava na noční spánek.

Pro zajímavost: Růžová uklidňuje mysl a snižuje agresivitu, což je důvod, proč se po celá desetiletí používala v amerických věznicích.

Modrá dodává pocit stability

Modrá barva je výborná do ložnic, je to barva spojená s pocitem klidu a relaxace. Posiluje hloubku myšlení a vnímání. Považuje se za indikátor bezpečnosti, pořádku, stability a spolehlivosti. K modré se hodí více barev, díky čemuž je všestranná. V ložnici se díky kombinaci modré s teplým odstínem růžové, červené nebo fialové budete cítit bezpečně, chladné akvamarinové nebo modré tóny podpoří lepší spánek. Hluboké modré odráží světlo takovým způsobem, který svědčí světlým tónem pleti.

Designer Laying Out A Sample Board For Client In Design Studio

Šalvějová zelená vyvolává pocit klidu a harmonie

Tento uklidňující přirozený odstín je velmi oblíbený ak zelené se hodí spousta dalších barev. Zelená je velmi vhodná do dětských pokojů, protože má na děti uklidňující účinek. Studie prokázaly, že zlepšuje schopnost číst a také porozumění dítěte. Pomáhá snižovat úzkost a připomíná nádhernou přírodu. Zelená barva souvisí i se zodpovědností a motivuje nás v cílech – dává nám pocit, že můžeme dosáhnout cokoli. Měkké tlumené tóny zelené (jako je šalvějová) jsou jemné a mají uklidňující účinek, výborně také fungují v ložnicích a jídelnách.

Modrozelená vyvolává optimismus

Modrozelená evokuje vzhled tropických lagun, husté džungle či krásných pávů. Tento bohatý, ale vyvážený, odstín je povznášející, energický a optimistický. Barva také znamená důvěryhodnost a spolehlivost, jeví se jako dokonalý lék na nejisté, neklidné časy. Zelená je skvělá interiérová barva, ale je třeba ji používat s rozvahou, protože může způsobit, že v této místnosti budete vypadat bledě a unaveně.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Školka v mobilu: Jak mít fungování mateřinky v malíku?

Pokud máte alespoň trochu zkušeností s provozem a fungováním mateřské...

Jak založit živnost

Založení živnosti je otázkou jednoho, maximálně dvou dní. Stačí...

Jak se vypořádat s otoky v obličeji? 

Ranní otoky v obličeji mohou mít různé příčiny. Kosmetologové...

Test Ivacy VPN x Bitdefender VPN Free: Kdo má lepší hodnocení

Kterou z těchto VPN vybrat: Ivacy VPN, nebo dává...