Vzlínající vlhkost obvykle začíná ve sklepě. Co s ní, když ji spatříme?

Date:

Vidina vlastní nemovitosti – ať už jde o vlastní dům nebo chalupu – je velmi lákavá. Když je stavíte od základů, umíte dohlédnout na všechny stavební práce tak, abyste byli spokojeni s výsledkem. Koupě již existujícího objektu však s sebou může přinést skrytá rizika. Takovými mohou být problémy s navlhlými stěnami, solemi nebo plísněmi. Co dělat, když narazíte na vlhkost ve stěnách?

Vlhké stěny jsou nejen vizuálním problémem, představují také riziko v otázce lidského zdraví. Proto, pokud na ně narazíte – ať už ve sklepě nebo v obytných prostorách, neodkládejte jejich řešení na později. Právě rychlým zásahem můžete zpomalit a dokonce zastavit šíření vlhkosti.

Jak vzniká vlhkost ve stěnách?

S identifikací počátečního problému vám pomohou
odborníci – realizační firma nebo projektant, kteří vám mohou
navrhnout také několik řešení. Je však třeba se předem připravit, že řešení problémů s kapilárně stoupající vlhkostí vyžaduje finance a čas.

Příčin může být několik – od slabě vyspádovaných chodníků po obvodu stavby, přes nedostatečné řešení odvádění dešťové vody ze střechy až po nefunkční či dokonce zcela chybějící hydroizolaci. V ideálním případě stačí odstranit příčinu; například odkopat zeminu po obvodu objektu a nahradit nefunkční hydroizolaci novou. Co však dělat, když tento zásah nelze provést?

Existuje několik způsobů odstranění vlhkosti

injektáž
aplikace nových sanačních malt na původní zdivo
elektrické vysoušení
podřezání zdiva
Výběr řešení závisí na mnoha faktorech, jako jsou například druh zdiva, rozsah navlhnutí, statika stavby a také finanční možnosti investora.

Kombinace dvou řešení

Jedním z nejméně náročných řešení je sanace zavlhlých stěn s použitím nových odvlhčovacích malt. Její aplikace je sice jednoduchá, ale nebojuje se samotným problémem; jde jen o dočasné řešení. Chcete-li problém vyřešit tak, abyste s ním v budoucnu neměli starost, je třeba po konzultaci s odborníkem sáhnout po jedné z výše zmíněných možností. Často využívaným způsobem je injektáž, která nahrazuje vodorovnou izolaci v místě zdiva. Ať však půjde o jakýkoli způsob odstranění vlhkosti, bude se vyžadovat i použití sanačních malt.

Champagne facory storehouse in the cellar. High quality photo

Injektáž zdiva a sanační malty

Cílem injektáže zdiva je vytvořit horizontální chemickou bariéru, která zamezí stoupání kapilární vlhkosti do stěn. Společnost Mapei má
k dispozici řešení nejen pro profesionály (MAPESTOP), ale také
pro zručné domácí kutily (MAPESTOP CREAM).
Díky MAPESTOP CREAM si poradíte s injektáží za použití dostupného pracovního nářadí. Předtím, než se pustíte do práce, musíte určit druh zdiva – pokud jde o nesoudržné/nepravidelné zdivo s dutinami, je třeba je totiž nejprve vyplnit tekutou injektážní směsí. Pokud nevíte, kde vrtat, je třeba držet se jedné zásady – otvory se vrtají nad úrovní terénu.


Redakce radí: Inspirujete se užitečnými tipy jak správně pečovat o svůj dům


- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Jak prodat nemovitost bez stresu a rizik?

Při prodeji nemovitosti vás může mnoho věcí zaskočit, například...

Vybavte příjemně a účelně zároveň i vaši pracovnu nebo firmu

Cítit se při práci skvěle je snem každého zaměstnance....

Jak nakupování ovlivňuje naši psychiku a proč nakupujeme více, než potřebujeme?

V dnešní době se často setkáváme s fenoménem, kdy...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...